Få evenemang speglar öppenheten och viljan till gemensamt lärande lika tydligt som Grisekongressen i Herning, som äger rum den 20–21 oktober. Fackfolk från hela grisnäringen möts med ett gemensamt mål: att stärka den danska grisnäringen inför framtiden. På dagordningen står bland annat djurvälfärd, exportmarknader, foderpriser, produktionsmetoder och förändrade marknadskrav.
Positiv utveckling
Kongressen hålls mot bakgrund av en växande dansk grisproduktion. Under 2025 producerades 31,8 miljoner grisar i Danmark, jämfört med 30,9 miljoner året innan. Även slakten visar en uppåtgående trend. Under andra kvartalet 2026 ökade antalet slaktade grisar med 8 procent jämfört med samma period 2025.
Även exportstatistiken visar en positiv utveckling. Exporten av danskt griskött till tredjeländer ökade med 10 procent mellan januari och juni 2026 jämfört med samma period året innan. Den totala exportvolymen till tredjeländer uppgick till 330 000 ton, vilket motsvarade en marknadsandel på 16 procent. Det är särskilt anmärkningsvärt eftersom EU samlade export till tredjeländer minskade något under samma period. De danska siffrorna visar därmed på en stabil exportposition och en fortsatt stark global efterfrågan på danskt griskött.
Gemensamma insatser
Parallellt med de kommersiella framstegen läggs grunden för näringens långsiktiga utveckling genom etableringen av ett så kallat fyrpartssamarbete, som ska undersöka framtiden för dansk grisproduktion.
Trots benämningen omfattar samarbetet sju deltagare som representerar fyra övergripande intressegrupper: regeringen, jordbrukssektorn, arbetsgivare och arbetstagare samt miljö- och djurskyddsorganisationer. Målet är att förbättra djurvälfärd och hållbarhet, skapa fler arbetstillfällen och samtidigt säkerställa näringens konkurrenskraft. Diskussionerna väntas inledas under 2027.
Förra året deltog inte mindre än 2 164 personer i den två dagar långa kongressen. Det är ett tydligt bevis på engagemanget och drivkraften hos aktörerna inom den danska grisnäringen – en näring som håller hög standard i alla delar av produktionen och samtidigt kännetecknas av hög effektivitet.