I början av oktober besökte det europeiska UCOL-teamet (Uniform Conditions for Operating Rules for Livestock) Danmark för att bland annat få inblick i dansk grisproduktion. De besökte Robert och Jonna Lynge Andersen, som driver en grisgård mellan Lemvig och Struer på Nodjylland, Danmark.

Under besöket fick EU-teamet inblick i erfarenheterna med lösa suggor och SEGES Innovations arbete med att mäta utsläpp i stallen.

Vad är UCOL?

UCOL är en europeisk arbetsgrupp som arbetar för att säkerställa enhetliga driftsregler för djurproduktion i hela EU. Gruppen stöder Europeiska kommissionen i det tidiga arbetet med att utarbeta lagstiftning, bland annat i samband med det reviderade IE-direktivet, där en ny rättsakt med gemensamma driftsregler ska utfärdas om ett år för att ersätta nuvarande BAT-grundlag.

2024 hade Robert och Jonna totalt 360 grisningsboxar för frigående suggor.

Varje box mäter 2,6 × 2,6 meter och har en yta på 6,76 m², vilket är 35 % större än traditionella boxar, som vanligtvis mäter 4,86 m².

Under rundvandringen berättade Robert och Jonna om övergången till lösdrift för digivande suggor och vad det har krävt i form av anpassning och utveckling.

För dem har övergången till lösa grisningsboxar varit en lärorik process, under vilken de kontinuerligt har arbetat med förbättringar i ladugården. En av de största utmaningarna har varit avsaknaden av golvvärme, vilket har påverkat dödligheten bland smågrisarna. Sedan de installerade golvvärme i det fasta, täckta området har de dock sett en stor förbättring.

Även om investeringen var omfattande och det ännu finns utmaningar, beskriver Robert Lynge projektet som en framgång.

”Vi ser mycket bättre välbefinnande och välfärd bland grisarna. De är mycket mer utåtriktade”, förklarar han.

Photo: DAFC

Robert och Jonna Lynge Andersen visar UCOL-teamet runt på sin grisgård.

Miljöhänsyn och utsläppsmätningar

Ett viktigt tema under rundturen var hur man kan balansera förbättrad djurvälfärd med miljöhänsyn, särskilt när det gäller utsläpp av ammoniak, metan och lukt.

Grisningsboxar för frigående digivande suggor är över 33 % större än traditionella boxar, och det ökade utrymmet leder till högre utsläpp.

För att lösa denna utmaning presenterade forskningschef Vivi Aarestrup Moustsen och konsulent Stine Grønborg från SEGES Innovation sin testuppställning på gården. Här testas olika gödselhanteringssystem i syfte att minska utsläppen, bland annat:

  • Gödselrännor
  • Gödselskrapornas utformning
  • Traditionella vakuumspolningsenheter.

Systemen har utvecklats i syfte att minska utsläppen av ammoniak, metan och lukt från stallen, särskilt i samband med frigående digivande suggor.

Forskarna lyfte fram två enkla och effektiva metoder för att minska utsläppen: att förkorta lagringstiden för gödsel och minimera ytan.

Dagen gav deltagarna värdefull insikt i både de tekniska och praktiska aspekterna av lösa suggor, med kunskaps- och erfarenhetsutbyte över nationsgränserna.

Läs mer om djuromsorg och lösa suggor här:

Djuromsorg

Lösa suggor

Lösgående suggor ger nya möjligheter